Harmonická tapiséria: Spojenie prírody a prírodného hodvábu

Príroda vždy bola a je zdroj nekonečnej inšpirácie pre ľudskú kreativitu a inovácie. Jej dokonalé fungovanie, všetky živočíchy a perfektný systém ľudí fascinuje a zhmotňujú ho do módy, umenia, architektúry. Ľudská snaha napodobniť prírodu a preniesť čo najväčšiu jej časť do života prináša pokoj, šťastie, zdravie a krásu. YPNOA obdivuje obzvlášť krásne spojenie medzi prírodou a prírodným hodvábom.

Hodváb je prekrásna tkanina, ktorá je typická svojim leskom, luxusným nádychom. Je zložito prepletený krásou a komplexnosťou prírodného sveta. Hodváb, kráľovská tkanina, je fascinujúci už viac ako 5000 rokov. Sme si istí, že nikdy nezíde z módy. Počiatky siahajú až do starovekej Číny.

Za zrodom hodvábu stojí náhoda

Traduje sa, že čínskemu cisárovi Huangdimu raz do šálky s čajom spadol zámotok priadky morušovej. Vybral ho, a rozmotal z neho jemnú niť. Táto chvíľa sa stala podkladom pre zdroj priemyslu, ktorý sa formuje od toho času až do dnes.

Prírodný hodváb je kúzlo

Priadka morušová je motýľ, ktorý je známy aj pod názvom Bombyx mori. Počas svojho života prechádza pozoruhodným transformačným cyklom, ktorý môžeme prirovnať ku kráse zložitých procesov v prírode. Produkcia hodvábu začína, keď priadka morušová nakladie vajíčka. Z nich sa vyliahnu drobné larvy, ktoré bažia po potrave, konzumujú listy moruše. Ako rastú, niekoľkokrát zvliekajú svoju kožu.

Hodvábne vlákna sú súčasť života priadky morušovej

Po konečnom preliačení priadka morušová spriada kuklu pomocou iba jedného súvislého hodvábne vlákna. Toto vlákno môže byť dlhé až 900 metrov. Práve v tomto bode je možná výroba hodvábu. Aby sa však získali čo najdlhšie a najpevnejšie hodvábne vlákna, kukly sa zvyčajne usmrtia teplom alebo parou skôr, ako sa môžu objaviť ako motýle. Tým sa zabráni pretrhnutiu hodvábnych prameňov.

Zložitá krása

Hodváb sa môže vyrábať iba v zložito dokonalom prostredí. Pre pestovanie potrebujeme priaznivú klímu, bohaté stromy moruše, a tiež len jemné zásahy ľudí do tohto prírodného procesu. Keďže sú listy moruše jediným zdrojom obživy pre priadku morušovú, pestovanie zdravých stromov je dôležité pre vytvorenie prirodzeného prostredia a udržanie hodvábneho priemyslu.

Výroba hodvábu sa najprv formovala na vidieku. Predstavte si pokojnú krásu morušových hájov a rytmický zvuk krídel priadky morušovej. Práve takto vyzerá kolíska hodvábu.

Environmentálna udržateľnosť

Na podporu udržateľnosti mnohí výrobcovia hodvábu prijímajú postupy ekologického poľnohospodárstva. Minimalizujú používanie chemikálií a zavádzajú inovatívne techniky na zmiernenie vplyvu na životné prostredie. Cieľom týchto iniciatív je zachovať krehkú rovnováhu medzi serikultúrou a prírodou a zabezpečiť tak dlhovekosť oboch.

Luxusná tkanina, ktorá vydrží roky 

Hodváb považujeme za prekrásnu všestrannú tkaninu, ktorá nie len veľmi luxusne doplní interiér každej spálne, či obývačky v podobe hodvábnych obliečok. Luxusná hodvábna bielizeň ako sú hodvábne župany, hodvábna košieľka na spanie či hodvábne masky pre pokojný spánok prinesú čaro prírody priamo k vám domov.

Elegantný kvalitný hodváb má svoju cenu

Kvalitný hodváb ekologicky vyrobený teda vo svojej podstate, pokiaľ má byť 100% prírodný, prakticky nikdy neviete kúpiť lacný, rovnako ako ani hodvábne produkty. Tkanina je jemná ako príroda sama, práca s hodvábom je náročná a vyžaduje si špeciálne tenučké nite. Zaručená je však dlhovekosť hodvábnych obliečok, ako aj hodvábnej módy.