Starostlivosť o produkty

Sprievodca kompletnou starostlivosťou o produkty YPNOA vyrobené zo 100% prírodného hodvábu

Aj keď je hodváb jednou z najsilnejších prírodných tkanín, ide stále o veľmi jemný materiál, ktorý si vyžaduje špeciálnejšiu starostlivosť. Ak chcete, aby váš župan vydržal dlho krásny, ako keď ste ho prvýkrát držali v rukách, túto príručku by ste si mali prečítať.

Ako prírodný hodváb prať v práčke

Veľa výrobcov produktov z hodvábu odporúča tzv. suché čistenie, a teda aby ste váš hodvábny kúsok oblečenia dali vyčistiť do čistiarne odborníkom. Tí ale často používajú chemické rozpúšťadlá, a tie môžu byť pre hodváb príliš drastické. Časom môžu spôsobiť že sa zničia hodvábne vlákna, vytratí sa žiarivá farba a krásny lesk, a teda sa zníži celková životnosť hodvábu. Ideálne by sa hodvábny župan nemal prať v práčke. Ak sa vám ale zdá, že ručne svoj župan neviete dostatočne vyprať ručne, v tom prípade môžete použiť pranie v práčke, ale určite nastavte práčku na najjemnejšie pranie, pri najnižšom stupni prania a odporúčame tiež použiť ochranné vrecko na pranie jemnej bielizne, ktoré je priložené v balení so županom YPNOA. Hodvábne tkaniny veľmi dobre držia farbu, avšak občas sa môže stať, že farba sa mierne vymyje. Preto odporúčame farebný hodvábny župan neprať s oblečením iných farieb. Pred prvým praním môžete tiež urobiť farebný test, a teda malé miesto na župane trošku navlhčite. O navlhčené miesto pár krát zľahka pritlačte čistý vatový tampón. Vatový tampón by mal ostať nezafarbený.

Pri praní v rukách odporúčame pranie v studenej  vode. Časti hodvábneho županu netrite silne o seba, ani ho na konci prania nežmýkajte.

Váš hodvábny župan YPNOA nikdy neperte spolu s oblečením obsahujúcim prvky, ktoré by mohli váš hodvábny župan poškodiť. Ide napr. o podprsenku s ostrými kosticami, blúzky alebo bielizeň obsahujúca kamienky s hranami, zipsy, a pod.

Odstraňovanie škvŕn z prírodného hodvábu

Z času na čas sa samozrejme váš hodvábny župan YPNOA môže niečím nechtiac zašpiniť. Ak na župane nájdete škvrnu, je dôležité ju skúsiť odstrániť ihneď, skôr ako zaschne alebo sa vpije do materiálu. Najprv miesto skúste vysušiť, priložiť naň napr. uterák alebo vatový tampón. Následne na škvrnu naneste zmes vlažnej vody zmiešanú s prípravkom na čistenie hodvábu ( v pomere 1:1). Ak nemáte k dispozícii takýto prípravok, môžete namiesto neho použiť detský šampón.

Čistý vatový tampón namočte do roztoku vlažnej vody, ktorá je zmiešaná s prípravkom a jemne túto zmes vtierajte do tkaniny. Určite netrite, nešúchajte, ani nepoužívajte kefky, či iné drastické nástroje. DÔLEŽITÉ: Najprv nanášame zmes na vonkajšiu stranu, potom tento istý proces zopakujeme aj z vnútornej strany županu. Takto ošetrená škvrna je pripravená na ďalšie pranie a dokonalé odstránenie.

V žiadnom prípade neodstraňujte škvrny bielidlom ani inými agresívnymi prípravkami na odstraňovanie škvŕn.

Ako prírodný hodváb prať ručne

Pred praním hodvábneho županu v rukách zložte z rúk všetko, čo by mohlo počas prania Váš župan poškodiť. Napr. prstene, náramky. Pred praním si umyte ruky. Skontrolujte, či nemáte ostré hrany na nechtoch, (odštiepené nechty), ktoré by mohli tkaninu zatrhnúť. Uistite sa tiež, že nádoba, resp. vaňa, umývadlo, kde idete prať, je čisté. Pozor napr. na zbytky pasty, alebo iných nečistôt.

Teraz nádobu naplníme vodou, na pocit studenou. Primiešame špeciálny čistiaci prostriedok určený na pranie hodvábu, podľa návodu. Ak tento prípravok nemáte k dispozícii, môžete pridať do vody trošku jemného detského šampónu s pár kvapkami octu. Rozhodne nepridávajte prostriedky na bielenie, prostriedok na odstraňovanie škvŕn, prostriedok na umývanie riady ani bežný prací prášok!

Ponorte hodvábny župan YPNOA do vody a jemne ním točte do kruhu. Nenechávame vo vode príliš dlho, ideálne perieme len pár minút. Čím dlhšie je hodvábny župan namočený vo vode, tým skôr uvoľní svoje farby. S ponoreným županom v kuse pohybujte. Župan vytiahnite z vody. Nežmýchajte. Teraz si pripravte čistú studenú vodu bez stôp čistiaceho prípravku. Ponorte do vody, a opäť krúžte. Ak máte čas, môžete proces oplachovania zopakovať ešte raz, alebo dvakrát.

Žehlenie prírodného hodvábu

Suchý hodvábny župan je pripravený na záverečnú starostlivosť, žehlenie.

Pred položením hodvábneho županu na žehliacu dosku sa uistite, že je táto doska, ako aj žehlička čistá, a tiež suchá. Dôležité upozornenie: pri žehlení nepoužívame funkciu pary, pretože súčasťou naparovania je voda, a tá v spojení s horúcim vzduchom môže poškodiť tkaninu a vytvárať nepekné škvrny.

Nastavte stupeň žehlenia „HODVÁB“. Ak vaša žehlička nemá takýto stupeň, odporúčame žehliť pri teplote cca 148°C (300°F). Žehlite z matnejšej vnútornej strany. Ak máte potrebu prežehliť aj lesklé časti hodvábneho županu YPNOA, urobte tak cez čistú bavlnenú utierku, alebo košeľu. Tá váš župan ochráni pred priamym kontaktom teplého povrchu žehličky, čo by mohlo poškodiť farby a lesk tkaniny. Žehlite presne podľa záhybov županu, nie oproti nim. Mohlo by to natrvalo poškodiť pôvodný strih.

Sušenie prírodného hodvábu

Keď je váš hodvábny župan YPNOA vypraný, môžete začať s procesom sušenia. Váš hodvábny župan YPNOA nikdy nedávajte do sušičky! Župan necháme vyschnúť voľne, ideálne pri izbovej teplote (resp. na vzduchu v tieni!) položený na bavlnenej utierke. Do bavlnenej utierky jemne zabaľte župan, a zľahka zatlačte, aby utierka absorbovala vlhkosť. Keď zo županu prestane kvapkať voda, preveste ho na šnúru na prádlo. Určite nepoužívajte žiadne štipce ani kolíky na zachytenie, pretože by mohli na vašom župane vytvoriť nepekné ryhy. V žiadnom prípade župan nevystavujte slnečnému žiareniu, pretože slnko môže vytiahnuť žiarivé tkaniny hodvábu.

Hodvábny župan YPNOA nikdy nedávajte do sušičky na prádlo!

Uskladnenie hodvábneho županu YPNOA

Hodvábny župan by ste mali skladovať na chladnom, tmavom, suchom mieste. Nikdy nedávajte do skrine mokrý alebo vlhký župan. Ideálne je, aby bola na úložnom mieste zabezpečená cirkulácia vzduchu. Neodporúčame, aby ste hodvábny župan mali stlačený medzi kabátmi. Ak žijete na mieste, kde je extrémnejšia vlhkosť ovzdušia, umiestnite do blízkosti župany odvlhčovač vzduchu. Pokúste sa nevystavovať váš hodvábny župan na priame slnečné žiarenie. Dávajte pozor, aby váš župan nenapadli mole, pretože tie by sa do kvalitného prírodného županu okamžite veľmi rady zahryzli. Tiež neodporúčame, aby ste do blízkosti županu dávali prípravok proti moliam, pretože váš hodvábny župan môže tento pach pohltiť a je ťažké sa ho zbaviť.

100% prírodný hodváb je náchylný ku krčeniu, a teda odporúčame župan neskladať do police, ale nechať voľne zavesený na vešiaku.

Veríme, že vám bola táto príručka nápomocná, a že ste v nej našli všetky potrebné informácie o starostlivosti o vášho hodvábny župan YPNOA. Môže sa zdať, že je starostlivosť o prírodný hodváb veľmi náročná, avšak nie je to pravda. Vyžaduje si len trošku viac pozornosti a lásky. Ak sa o váš župan budete starať podľa nášho návodu, určite ho budete mať roky krásny, ako nový!