Meď ako prevencia vrások na pleti. Obsahuje ju aj hodváb.

Môžete dnes nájsť mnoho článkov o tom, že hodváb je skvelý pri starostlivosti o pleť. V tomto článku vám ale vysvetlíme, prečo je tomu tak z vedeckého pohľadu. Našim cieľom je odkryť fascinujúco pôsobiace rúško tajomstva hodvábu pre bežných ľudí. O tom, že nejde len o marketingový ťah, ale o skutočne odborne podložené tvrdenia, ktoré sú ľahko vysvetliteľné, sa dočítate nižšie.

Žľazy, ktoré u priadky morušovej, rovnako ako tiež u pavúkov, produkujú hodvábne proteíny, obsahujú prvky draslíka, sodíka, vápnika, mangánu, horčíka, zinku, medi a železa. Sú to práve ióny kovov, ktoré zabezpečujú účinnosť a zamedzujú zmene štruktúry a vlastností hodvábnych proteínov, a teda aj výslednej hodvábnej tkaniny. Meď, podľa výskumov urobených ešte v roku 2012 a uchovaných v NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE, reguluje kožné proteíny u človeka. Prirodzene stabilizuje už vytvorený extracelulárny matrix, čo znamená, že nerozrušuje kožné tkanivo, nevysušuje ho. Meď pokožka prirodzene absorbuje, čím v konečnom dôsledku môže zachovávať jej štruktúru, hydratáciu a hladkosť.

Štúdia, ktorá objasnila zázračné tvrdenia

Cieľom štúdie bolo preukázať, že vankúše (obliečky), ktoré mali meďou urobenú impregnáciu, pomáhajú redukovať vrásky na pokožke. Štúdia trvala 8 týždňov, jej účastníkmi boli zdraví dobrovoľníci od 30 do 60 rokov. Súčasťou bol slepý test a randomizovaná štúdia. Kožné parametre hodnotili odborníci a 3D obraz GFM PRIMOS® na začiatku štúdie a tiež po 4 a 8 týždňoch spánku na obliečkach. Výsledkom bolo viditeľné zredukovanie vrások. Prvé výsledky boli už po štyroch a ďalšie po 8 týždňoch. Zlepšila sa predchádzajúca drsnosť pokožky a jej hydratácia. Počas štúdie nedošlo u účastníkov ku žiadnym nežiaducim účinkom, ako podráždenie, zhoršenie celkového vzhľadu pokožky, či vyrážky. Účastníci spali na vankúšoch impregnovaných meďou. Impregnácia meďou teda podľa výsledkov štúdie viedla k zlepšeniu pokožky už po 4 týždňoch (zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22938003)

Meď je prirodzenou súčasťou hodvábnych vlákien

Prevencia vrások spaním na tkanine impregnovanej meďou sa dá prirovnať k spánku na hodvábnych obliečkach, ktoré meď obsahujú vo svojich vláknach prirodzene. Ak sa preto rozhodujete čo môžete ešte urobiť v starostlivosti o svoju pleť, skúste do svojej beauty rutiny zapojiť tiež obliečky z hodvábu. Doprajte si jemnosť a príjemný dotyk prírody. Hodváb, či už v nosíte hodvábne gumičky, alebo spíte s hodvábnou maskou na očiach, nespôsobuje žiadne alergické reakcie a ako ukázala aj spomínaná štúdia, meď ako prirodzená zložka hodvábu, môže pleti prospieť, aby ste sa ráno zobudili so sviežou pokožkou.