Rozpoznajte kvalitný hodváb na prvý pohľad

Hodvábne gumičky, hodvábne obliečky, hodvábne spodné prádlo, hodvábne župany, hodvábne pižamá... Zdá sa, ako by sa z hodvábu dalo vyrobiť všetko a všetko ľudia chcú. Viete ale ako rozpoznať kvalitný hodváb na okamžite? My vám v tom pomôžeme. 

Hodváb je považovaný za luxusný materiál už viac ako 5 000 rokov a jeho vyhľadávanosť aj napriek vyššej cene v porovnaní s ostatnými tkaninami rastie v ostatnom období čoraz viac. Traduje sa, že dokáže v zime hriať a v horúcom letnom počasí ochladiť. To, že sa nejedná o žiaden mýtus vám potvrdí každý majiteľ hodvábneho pižama alebo obliečky.

História hodvábu

Hodváb je prírodné textilné vlákno, ktoré produkuje pre nás príroda prostredníctvom húseníc motýľa Priadky morušovej. Pravý prírodný hodváb sa používa už tisícročia na výrobu luxusných textílií, ale tiež módnych doplnkov. V ostatnom období sa veľkej popularite tešia aj hodvábne šály, šatky. Hodváb môže byť jednofarebný, alebo ozvláštnený pestrou potlačou. V dávnejšej minulosti sa z "pravého" prírodného hodvábu vyrábali aj tkaniny ako brokát, či zamat. Keď chceli ale dizajnéri ušetriť na výrobných nákladoch, začali používať chemické varianty tkanín.

Hodvábne šatky do krku sa nosili v dobách dávno minulých a boli populárne u našich babičiek a prababičiek. Hodvábnu šatku musela mať každá dáma s vyšším postavením v spoločnosti. Málokto ale vie, že existuje veľké množstvo druhov a typov hodvábu, ktoré sa od seba odlišujú cenou a kvalitou. Skutočne kvalitný hodvábny produkt je aj dnes prezentovaný cenovo drahšie. Avšak rozpoznať, či ide o skutočnú kvalitu alebo "napodobeninu" nie je pre bežného zákazníka vôbec jednoduché.

My, návrhári a výrobcovia produktov YPNOA sa pred našimi zákazníkmi nechceme na nič hrať, a teda budeme radi, ak vám môžeme celú problematiku objasniť, aby ste ihneď, keď náš produkt dostanete do rúk, vedeli, že ide o kvalitný hodvábny výrobok.

Čo znamená "momme" 

Momme je jednotka hmotnosti hodvábu; niekedy sa uvádza aj v gramoch. Ide o počet hodvábnych vlákien na cm2 konkrétnej akosti. Čím je toto číslo vyššie, tým je tkanina ťažšia, menej priehľadná, tuhšia.

Ručne rolovaný vz. rolovaný na stroji

Hlavný rozdiel je v olemovaní konca tkaniny (napr. pri županoch, pižamách, hodvábnych šatkách). Odborníci na hodváb si tento detail hneď všímajú a hodnotia, či bol produkt skutočne šitý ručne, alebo na stroji. Ručné rolovanie hodvábu trvá asi hodinu. Vyžaduje si to precíznu, ale tiež prácnu činnosť. Stroj má zrolovaný hodváb po okrajoch za pár sekúnd, avšak dnešná technológia už dokáže veľmi pekne zrolovať hodváb aj strojovo. Čím precíznejšie rolovanie hodvábu je, tým je hodvábny výrobok kvalitnejší, pevnejší, vydrží väčšiu záťaž, a vydrží roky. Kvalitná technológia/ručné rolovanie je ale finančne náročnejšie, a teda aj výsledný produkt je drahší.

Druhy hodvábu dostupné na trhu

Materinskou krajinou je Čína, ktorá má dokonalé podmienky pre pestovanie a produkciu hodvábu. Čínsky hodváb sa nazýva HABOTAI (ale tiež PONGEE, PONGÉ), používa sa pre výrobu šálov, má hrúbku 8 momme a je priehľadný.

Ďalším typom je CREPE de CHINE. Látka je tiež priamo tkaná, avšak vlákna sú striedavé, čo znamená, že sú točené po smere hodinových ručičiek a niektoré v protismere. To dáva látke "pokrčený" krepovitý vzhľad. Na dotyk tento typo hodvábu nie je hladký, avšak krepovitý. Je menej lesklý, pevný, hrubší (okolo 10 momme).

CHARMEUSE je tradičným druhom hodvábnej látky, kde rub látky je tvorený plochým krepom (matný), líc je hladký a tiež krásne lesklý. Čo sa týka vzhľadu tkaniny, tak má väčšie vlny. Obvykle sa z tohto typu hodvábu vyrábajú šaty, spodné prádlo, župany, obliečky, pižamá a pod.. CHARMEUSE je neprehľadný. Obvykle sa tento typ hodvábu kvôli svojej odlišnosti rub/líco nepoužíva na maľovanie na hodváb. Má hrúbku 16, 19, 22, 30 momme..

JACKQUARD vynašiel francúzsky tkáč Joseph Marie Jacquard, ktorý tiež zostrojil programovateľný tkáčsky stroj a objavil možnosť vytvárať tkaním rôzne vzory. JACKQUARD je typický svojimi vzormi, ktoré sú vytvárané kombináciou matnej a lesklej nite. Nápadne pripomína brokát. Na tkanine JACQUARD je však vzor vytváraný v jednej farbe ako je "podklad". Je hmotnosťou ťažší, hrubší. Nie je ničím neobvyklým, že je tento typ tkaniny používaný na abstraktné odfarbovanie. Ide o najdrahší a najkvalitnejší druh hodvábu.