Vedecky potvrdené! Kvalitný spánok ovplyvňuje našu náladu počas dňa

"Zle som sa vyspala, preto mám zlú náladu" ste už určite počuli od nie jednej kamarátky, problémy so spánkom poznáme to všetci. Ak sme cez deň podráždení, hašteriví, náchylnejší na stres, možno aj plačliví, často to odôvodňujeme zlým spánkom, avšak je to skutočne tak? Vedecké štúdie odhalili prepojenie medzi spánkom a našou náladou.

Vedci z univerzity v Pensylvánii sa pozreli odborným okom na to, aký má skutočne vplyv spánková deprivácia na našu náladu. V štúdii pozorovali dve skupiny ľudí. Prvá mala spať v noci iba 4,5 hodiny, druhá mala normálny spánok. Prvá skupina uviedla, že sa nasledujúci deň cítili viac vystresovaní, smutní, duševne vyčerpaní, mali pocit, že stíhajú podstatne menej vecí a mali spomalené niektoré reakcie.

Stres je nepriateľ spánku

Vedci zistili, resp. potvrdili aj ďalšiu vec, a teda, že nie len spánok ovplyvňuje našu náladu, ale aj naša nálada a duševné rozpoloženie ovplyvňujú kvalitu spánok počas noci. Stres počas dňa spôsobuje, že je naše telo nekľudné, máme pocit v noci, že síce so zavretými očami, ale bdieme. Ľudia, ktorí sú počas dna v nepretržitom strese, majú prehnané, niekedy až abnormálne reakcie aj v úplne bežných situáciách a nie zriedka majú problémy so spánkom, trpia insomniou alebo prerušovaným nekvalitným spánkom.

Pomoc pri problémoch so spánkom je blízko

Zlý spánok a následné depresívne, či úzkostné stavy, či menej emocionálnej stability sa dá liečiť. Dôležité je osvojiť si dobré spánkové návyky. Pri pretrvávajúcich problémoch je dobré vyhľadať lekársku pomoc. Často ide o formu behaviorálnej alebo inej terapie. Častokrát pomôžu úplne jednoduché triky ako zlepšiť svoj spánok a mať nasledujúci deň oveľa krajším.

Ypnoa radí 

Môže ísť pritom o vyhýbanie sa pozeraniu do PC alebo telefónu aspoň 2 hodiny pred spánkom, čistá uprataná spálňa, relaxačné dýchanie pred spánkom, ľahučké pyžamo, pomôže tiež vyvetraná izba alebo jemné obliečky z prírodného materiálu, v ktorých sa nebudete v noci potiť. Vyhýbajte sa pitiu kávy aspoň 6 hodín pred spaním, skúste si pred spaním urobiť bylinkový čaj, počas dňa sa snažte brať život s nadhľadom a nájsť si koníček, pri ktorom zabudnete na stres z práce.

Príjemný spánok praje YPNOA