Čím menej syntetiky! Prírodné materiály sú darom prírody

O sile prírody určite nemôžeme pochybovať. Je našim liekom. Stačí krátka prechádzka v prírode, počúvať jej okúzľujúce zvuky, cítiť jej vônu, vnímať jej jednoduchosť. Prírodu v živote potrebujeme v každej jej podobe. Prečo teda vyrábame syntetické materiály, cenovo ich zvýhodňujeme a napokon aj preferujeme? 

História syntetiky v skratke

Syntetické materiály sa začali vyrábať v roku 1664 istým anglickým vedcom menom Robert Hook. Ten sa rozhodol vyrobiť umelé nite na následné šitie textilu. Reálne použiteľné umelé vlákna na textil vyrobili textilní inovátori až o 220 rokov neskôr. Tieto vlákna dostali pomenovanie syntetické a dnes sú známe hlavne ako polyester, elastán, polyamid, viskódza a oblečenie z nich visí v nie jednej skrini.

Syntetické vlákna vznikli kvôli pohodlnosti

Prírodné vlákna sú síce darom prírody, avšak pre ľudí bola a stále je starostlivosť o ne nekomfortná. Dôvodov je viac. Prírodný hodváb sa rýchlo pokrčí, bavlna schne pomalšie, vlna na našej pokožke škriabe... Práve odstránenie týchto negatív bolo hnacím motorom pre náhradu prírodných materiálov syntetickými, ktoré sa na prvý pohľad zdajú ako dokonalé.

Prírodné materiály sú pre človeka prirodzené

Prírodné vlákna sú vyrobené z rastlín, zvieracej srsti, obsahujú prírodné minterály a okrem spracovania nepotrebujú ďalší ľudský zásah. Síce na trhu dnes nájdeme tkaniny, ktoré sú zmesou prírodných a syntetických vlákien a veľa ľudí si ich kúpou hladí svedomie, že nosia prírodný materiál, je to omyl. Za prírodné tkaniny považujeme výlučne 100% bavlnu, hodváb, vlnu, ľan a konope. Ich vypestovanie a následné spracovanie si vyžaduje však odborné postupy a technologické procesy, ktoré sa následne premietajú do vyšších cien týchto tkanín a výrobkov z nich.

5 dôvodov prečo voliť vždy prírodné tkaniny

1. Ako prvý si určite uvedieme šetrnosť k životnému prostrediu. Prírodné materiály pri ich zrode, pestovaní, či spracovaní nepoškodzujú životné prostredie, nie sú nebezpečné pre zdravie ľudí, ktorí s nimi pracujú.

2. Keď sa ukončí púť hodvábneho pyžama alebo hodvábnej obliečky, jej rozklad v prírode je oveľa rýchlejší a jednoduchší. Čo nám príroda dala si, jednoducho povedané, vezme späť. Odbornejšie vysvetlené, v prírode sa úplne rozpustí uhlík, kyslík, vodík a minerály, z ktorých prírodná tkanina spočíva. Prírodné vlákna nezanechajú po sebe odpad, narozdiel od syntetických.

3. Prírodná tkanina je odolnejšia pri nosení ako syntetická. Zachová si dlhšie svoju krásu, je nadčasová, vždy bude moderná. Prírodné materiály nespôsobujú na koži potenie, nepodporujú šírenie zápachu z potu, neuzvárajú do seba pot. Všetci poznáme ten nepríjemný zápach prepoteného syntetického trička. Prírodné materiály zápach neutralizujú.

4. Prírodné vlákno vyperiete rýchlejšie. Toto vlákno je na vodu zvyknuté z prírody, lepšie s vodou reaguje. Platí, že prírodné tkaniny sa majú prať pri nízkych teplotách do max. 40 stupňov. Je to logické. Ani z neba neprší horúci dážď, ovca sa tiež neumýva pod horúcou sprchou.

5. Bavlna, konope, ľan, či morušový hodváb sú pre svoju priedušnosť odporúčané pre pre ľudí s kožnými chorobami. K pokožke sú veľmi jemné, nedráždia ju. Práve vďaka priedušnosti sa v nich nehromadia baktérie.

Prírodné materiály nie sú len pre eko/bio fanatikov!

Veľa ľudí sa dnes vracia k čo najviac prírodnému životnému štýlu, to sa niekomu môže zdať prehnané. Opak je však pravdou. Prírodné tkaniny, čím menej spracovaná potrava, čerstvá zelenina a ovocie, menej používanej chémie v našom živote je budúcnosť. Zvýšme dopyt po prírode, prírodných materiáloch a zdravom životnom štýle. Návrat k životu čo najviac spätému s prírodou nám pomôže predĺžiť si pobyt na tejto planéte.

S láskou vaša prírodu milujúca YPNOA